dlaukrainy400

Szydłowieckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Najuboższym i Ochotnicza Straż Pożarna w Szydłowcu we współpracy z Gminą Szydłowiec oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szydłowcu w ramach gestu solidarności z Ukrainą organizuje zbiórkę na rzecz uchodźców oraz społeczności ukraińskiej.

Wszyscy Ci, którzy chcieliby wspomóc naród ukraiński w tym trudnym dla niego okresie mogą od 1 marca br. przynosić podstawowe i niezbędne artykuły oraz produkty wymienione niżej do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 178 w Szydłowcu.

Potrzebna pomoc zostanie skierowana do uchodźców, którzy będą przebywać na terenie Gminy Szydłowiec lub do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz do organizacji wspierających i przekazujących pomoc bezpośrednio do społeczności ukraińskiej pozostającej na terenie ogarniętej wojną Ukrainy.

Co zbieramy?

Produkty spożywcze: żywność z długim okresem przydatności do spożycia (tj. cukier, mąka, makaron, kasza, słodycze dla dzieci, ciastka, ryż, konserwy mięsne, konserwy rybne, chleb, pasztety, kaszki dla dzieci), mleko w proszku dla dzieci, kawa, herbata w torebkach ekspresowych, dżemy, woda w zgrzewkach, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania (np. zupki typu gorący kubek, zupki błyskawiczne, zupki typu gorący kubek na słodko), batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, płatki błyskawiczne.

 

Artykuły higieniczne i chemiczne: te podstawowe, ale także z myślą o dzieciach, również tych maleńkich (pieluchy typu „pampers”, chusteczki nawilżane), szampon do włosów, żel, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, chusteczki higieniczne, podpaski, papier toaletowy, proszki do prania.

Artykuły medyczne: środki opatrunkowe, płyn do odkażania (np. octenisept), podstawowe leki, tabletki przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom), aspiryna, bandaż elastyczny, zestawy medyczne.

Inne artykuły:
termosy, kubki termiczne, naczynia jednorazowe, ładowarki do telefonów, powerbanki, baterie, koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, komplety pościeli, prześcieradła, sprawne zabawki.

Na razie nie zbieramy odzieży!
Informujemy, że na bieżąco będziemy weryfikować zakres potrzebnych rzeczy, w związku z faktem, że sytuacja jest dynamiczna i potrzeby mogą się zmieniać.

Gdzie dostarczyć produkty?

Dary można dostarczać do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu przy ul. Tadeusza Kościuszki 178
Godziny odbioru darów w punkcie:
Sobota od 9.00 do 13.00
Niedziela od 10.00 do 13.00
Poniedziałek – piątek od 10.00 do 13.00
Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu Panią Karoliną Chebą pod nr tel. 48 617 64 84.

Akcja zbierania darów trwa do odwołania.

Wszelkie informacje dotyczące pomocy dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.


Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię dedykowaną osobom potrzebującym pomocy (+48 47 721 75 75).

Jednocześnie informujemy, że równolegle na terenie gminy Szydłowiec przeprowadzane są liczne zbiórki organizowane m.in. przez placówki oświatowe, jednostki OSP, stowarzyszenia, firmy oraz osoby prywatne. Informacje dotyczące prowadzonych akcji są publikowane na stronach internetowych m.in. przez Grupę Aktywny Szydłowiec oraz profilach facebookowych lokalnych organizacji i instytucji.