- Kategoria: Seniorzy
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu przedłuża do dnia 11 stycznia 2022 r. nabór uczestników do Klubu „SENIOR+” z siedzibą przy ulicy Wschodniej 21A w Szydłowcu. Zapraszamy osoby nieaktywne zawodowo, powyżej 60. roku życia, zamieszkujące na terenie Gminy Szydłowiec do wzięcia udziału w rekrutacji. Zapraszamy osoby, które chciałby wykorzystać wolny czas i spędzić go aktywnie w miłym towarzystwie, chcące rozwijać swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i zdolności, chcące pomóc sobie i innym.
- Kategoria: Seniorzy
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu ogłasza w dniach od 15 do 27 grudnia 2021r. nabór uczestników do Klubu „SENIOR+” z siedzibą przy ulicy Wschodniej 21A w Szydłowcu. Zapraszamy osoby nieaktywne zawodowo, powyżej 60. roku życia, zamieszkujące na terenie Gminy Szydłowiec do wzięcia udziału w rekrutacji. Zapraszamy osoby, które chciałby wykorzystać wolny czas i spędzić go aktywnie w miłym towarzystwie, chcące rozwijać swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i zdolności, chcące pomóc sobie i innym. Osoby te powinny złożyć deklarację uczestnictwa w Klubie „Senior+” w Szydłowcu wraz z załącznikami dostępnymi na stronie internetowej www.mopsszydlowiec.pl, www.szydlowiec.pl bądź w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu. ul. Kilińskiego 2, 26-500 Szydłowiec (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00).
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
Realizatorem usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu . W celu realizacji zadania Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu zatrudnia odpowiednią kadrę na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych. Usługi realizowane są w godzinach pracy Ośrodka tj. w pon. 800-1600 , wtorek- piątek 730-1530.
- Realizator usług zobowiązany jest do:
- zapewnienia ochrony powierzonych danych, w szczególności danych osobowych związanych z procesem organizacji i świadczenia usług opiekuńczych,
- zapewnienia nieprzerwanego i właściwego pod względem jakości procesu świadczenia usług przez 5 dni w tygodniu: w poniedziałek w godzinach od 800 do 1600 w pozostałe dni tygodni (od wtorku do piątku), w godzinach: od 730 do 1530.
- Realizator usług zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w usługach w zależności od sytuacji kadrowej lub z powodu innych okoliczności. Zmiany te dotyczyć mogą wymiaru czasowego, rozkładu tygodniowego, lub osoby realizującej usługi.
- W przypadku absencji opiekunek usługi będą świadczone w ramach zastępstw.
- Realizator usług zobowiązany jest do podjęcia świadczenia usług opiekuńczych u osoby niezwłocznie od daty przyznania (określonej w decyzji administracyjnej) w wymiarze i zakresie określonym przez Ośrodek, a także podjęcia działań w celu zorganizowania zastępstwa w przypadku braku możliwości świadczenia usług przez osobę dotychczas ją wykonującą.
- Zapewnia organizację usług opiekuńczych w sposób adekwatny do zapotrzebowania, w szczególności poprzez realizację konkretnych czynności opiekuńczych określonych w indywidualnym zakresie usług.
- Realizator usług zapewnia świadczenie usług w ustalonych dniach tygodnia i w ustalonym wymiarze.
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
Procedura czynności dotyczących przyznawania, rozpoczęcia świadczenia usług oraz ich realizacji obejmuje:
- Pisemny wniosek o przyznanie usług/pisemne potwierdzenie ustnego/telefonicznego zgłoszenia potrzeby udzielenia pomocy.
- Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie udzielenia pomocy, a w sprawach niecierpiących zwłoki w terminie 2 dni roboczych).
Pracownik socjalny przeprowadzający wywiad kompletuje wymagane dokumenty:
- zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej stwierdzające, iż osoba ubiegająca się o przyznanie usług wymaga pomocy innych osób. Zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione nie wcześniej niż 1 miesiąc przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia,
- w przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi zaświadczenia o wymiarze zajęć rewalidacyjno – wychowawczych realizowanych przez inne zobowiązane podmioty (szkoły, przedszkola, żłobki, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, itp.),
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności (jeżeli jest),
- oryginały zaświadczeń potwierdzających wysokość dochodu osoby/rodziny wspólnie gospodarującej z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o pomoc (lub potwierdzone kserokopie),
- kserokopię aktualnej decyzji emerytalno-rentowej,
- oświadczenie o stanie majątkowym,
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (do wglądu ),
- inne wewnętrzne dokumenty, które przyjęto do stosowania w procedurze ubiegania się o inne formy pomocy,
Pracownik socjalny analizuje sytuację rodzinną i zdrowotną osoby ubiegającej się o przyznanie usług, w tym możliwość zapewnienia opieki przez rodzinę.
Pracownik socjalny powinien uwzględniać w szczególności:
- rodzaj schorzenia i sprawność fizyczną,
- warunki mieszkaniowe i środowiskowe,
- sytuacje rodzinną i materialną,
- wydolność opiekuńczą rodziny.
Ponadto pracownik socjalny określa wymiar usług (liczba godzin dziennie, liczba dni świadczenia usług w tygodniu, nazwy poszczególnych dni tygodnia) we współpracy z kierownikiem działu usług opiekuńczych. Ustala wysokość odpłatności zgodnie z prawem miejscowym, planuje zakres i formy pracy socjalnej.
- Rozstrzygnięcie sprawy następuje poprzez wydanie przez dyrektora ośrodka pomocy społecznej decyzji administracyjnej o:
- przyznaniu pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania osoby ich wymagającej oraz o wysokości odpłatności za usługi, ustalonej na podstawie aktualnie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej w Szydłowcu w tym zakresie,
- odmowie przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.
Wydanie decyzji następuje niezwłocznie po zebraniu kompletu dokumentów stanowiących podstawę przyznania lub odmowy przyznania usług opiekuńczych.
- Rozpoczęcie świadczenia usług opiekuńczych następuje niezwłocznie po wydaniu decyzji administracyjnej poprzez wystawienie karty pracy dla opiekunki. Pierwsze wejście w środowisko powinno odbywać się w obecności kierownika działu usług opiekuńczych.
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi obejmuje:
- Uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym:
- kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie, także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych, w szczególności takich jak: samoobsługa, zwłaszcza wykonywanie czynności gospodarczych i porządkowych, w tym umiejętność utrzymania i prowadzenia domu, dbałość o higienę i wygląd, utrzymywanie kontaktów z domownikami, rówieśnikami, w miejscu nauki i pracy oraz ze społecznością lokalną, wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego, korzystanie z usług różnych instytucji,
- interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym: pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych – poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe, wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, ułatwienie dostępu do edukacji i kultury, doradztwo, koordynacja działań innych służb na rzecz rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług; kształtowanie pozytywnych relacji osoby wspieranej z osobami bliskimi, współpraca z rodziną – kształtowanie odpowiednich postaw wobec osoby chorującej, niepełnosprawnej,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, w tym: w uzyskaniu świadczeń socjalnych, emerytalno-rentowych, w wypełnieniu dokumentów urzędowych,
- wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, w tym zwłaszcza: w szukaniu informacji o pracy, pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub alternatywnego zajęcia, w szczególności uczestnictwo w zajęciach (np. warsztatów terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej, klubach pracy), w kompletowaniu dokumentów potrzebnych do zatrudnienia; w przygotowaniu do rozmowy z pracodawcą, wspieranie i asystowanie w kontaktach z pracodawcą; w rozwiązywaniu problemów psychicznych wynikających z pracy lub jej braku;
- pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym: nauka planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków; pomoc w uzyskaniu ulg w opłatach; zwiększanie umiejętności gospodarowania własnym budżetem oraz usamodzielnianie finansowe.
- we wskazanych przez OPS przypadkach osoba realizująca specjalistyczne usługi opiekuńcze opracowuje, we współpracy z pracownikiem socjalnym szczegółowy miesięczny program realizacji usług oraz opracowuje sprawozdania z realizacji powyższego programu.
- Pielęgnacja – jako wspieranie procesu leczenia (w szczególności dla osób, które ze względu na szczególny stan zdrowia wymagają opieki i pielęgnacji w miejscu zamieszkania), w tym:
- pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych,
- uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych,
- pomoc w wykupywaniu lub zamawianiu leków w aptece (ze środków finansowych odbiorcy usług), w aptekach położonych najbliżej miejsca zamieszkania
- pilnowanie przyjmowania leków, zgodnie ze zleceniem lekarskim oraz obserwowanie ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania, w tym rozkładanie i aplikacja leków trudnych do samodzielnego przyjęcia z wyłączeniem iniekcji, mierzenie ciśnienia tętniczego, mierzenie glikemii i temperatury ciała aparaturą odbiorcy usług,
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach - zmiana opatrunków (na zlecenie lekarza), pomoc w użyciu środków pomocniczych i materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych, a także w utrzymaniu higieny, w tym w szczególności dla osób leżących,
- mycie odbiorcy usług w łóżku (wyłącznie dla osoby leżącej),
- higiena jamy ustnej, protez zębowych, mycie głowy,
- pielęgnacja paznokci rąk i nóg,
- kąpiel w asyście osoby drugiej lub przy użyciu sprzętu wspomagającego odbiorcy usług,
- zmiana odzieży, bielizny osobistej i pościelowej,
- opróżnienie i utrzymanie w czystości worka z moczem, basenu, „kaczki”, podawanie i odbieranie kaczki/basenu, opróżnianie/wymiana worka z wydalinami,
- zmiana pampersa/pieluchomajtek i innych środków pomocniczych,
- ułożenie odbiorcy w łóżku i zmiana pozycji ułożeniowej, w sytuacji tego wymagającej w obecności drugiej osoby,
- asystowanie przy przejściu odbiorcy usług na wózek/fotel w sytuacji tego wymagającej w obecności osoby drugiej lub przy użyciu sprzętu wspomagającego odbiorcy usług,
- zapobieganie odleżynom i odparzeniom,
- nacieranie i oklepywanie, stosowanie okładów i kompresów, pielęgnacja miejsc zmienionych chorobowo,
- karmienie odbiorcy usług w razie takiej konieczności, podanie płynów.
- pomoc w dotarciu do placówek ochrony zdrowia, placówek rehabilitacyjnych.
- Pomoc mieszkaniowa, w tym:
- w uzyskaniu mieszkania, negocjowaniu i wnoszeniu opłat,
- w organizacji drobnych remontów, adaptacji, napraw, likwidacji barier architektonicznych,
- kształtowanie właściwych relacji z sąsiadami i gospodarzem domu.
- Rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie wykraczającym poza uprawnienia wynikające z przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1938 z późn. zm.):
- zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii,
- współpraca ze specjalistami w zakresie wspierania psychologiczno-pedagogicznego i edukacyjno-terapeutycznego zmierzającego do wielostronnej aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług.
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno – wychowawczych w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2017 r., poz. 882 z późn. zm.).
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
Katalog usług opiekuńczych obejmuje:
- Usługi o charakterze opiekuńczo - pielęgnacyjnym:
- toaleta podopiecznego,
- pomoc przy ubieraniu się, zmiana bielizny osobistej i pościelowej,
- pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych (odprowadzenie do toalety lub zakładanie i zmiana pieluchomajtek z uwzględnieniem czynności zapobiegających powstawaniu odleżyn i odparzeń),
- wykonywanie czynności pielęgnacyjnych zleconych przez lekarza, wyszczególnionych na zaświadczeniu lekarskim,
- zgłaszanie wizyt lekarskich, badań laboratoryjnych, zabiegów oraz towarzyszenie w nich (jeżeli zachodzi taka potrzeba), realizacja recept za środki pieniężne osoby objętej usługami (w najbliższej okolicy miejsca jej zamieszkania/pobytu),
- przygotowywanie posiłków lub produktów na pozostałą część dnia lub dostarczanie gotowych posiłków,
- pomoc w spożywaniu posiłków lub karmienie (o ile wymaga tego stan zdrowia),
- załatwianie w razie potrzeby spraw urzędowych (lub towarzyszenie przy ich załatwianiu), uiszczanie opłat (środkami pieniężnymi osoby objętej usługami),
- podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań, pomoc w organizowaniu czasu wolnego oraz kontaktach z najbliższym otoczeniem i środowiskiem lokalnym,
- Usługi o charakterze gospodarczym:
- przynoszenie opału i palenie w piecu, wynoszenie popiołu,
- utrzymanie w czystości pomieszczeń osoby objętej usługami (z wyłączeniem ciężkich prac porządkowych), wynoszenie śmieci, odkurzanie, zmywanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie okien z zachowaniem zasad bezpieczeństwa BHP,
- utrzymanie w bieżącej czystości sprzętu codziennego użytku, w tym urządzeń sanitarnych (wanny / brodzika, muszli sedesowej, zlewu i baterii) i sprzętu sanitarnego (np. miednicy, kaczki / basenu, nocnika) oraz sprzętu pomocniczego ułatwiającego przemieszczanie się (np. wózka inwalidzkiego, podnośnika),
- pranie odzieży i bielizny pościelowej w pralce, niezbędne prasowanie lub zanoszenie i odbiór rzeczy z pralni,
- dokonywanie zakupów artykułów spożywczych i innych niezbędnych w gospodarstwie domowym lub towarzyszenie przy ich dokonywaniu (zakupy dokonywane są za środki pieniężne osoby objętej usługami, w najbliższej okolicy miejsca jej zamieszkania/pobytu),
Szczegółowy zakres i wymiar usług określany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu indywidualnie dla każdej osoby wymagającej tego rodzaju pomocy, biorąc pod uwagę:
- konieczność zaspokojenia podstawowych i niezbędnych potrzeb,
- inne potrzeby osoby wymagającej wsparcia, odpowiadające celom i mieszczące się w możliwościach pomocy społecznej,
- sytuację socjalno – bytową i rodzinną osoby, jej stan zdrowia i sprawność psychofizyczną,
- możliwości wykorzystania uprawnień i zasobów osoby oraz jej otoczenia (rodzina, pomoc sąsiedzka, wolontariat itp.).
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
Cel usług i zakładane efekty:
- Celem usług opiekuńczych świadczonych dla osób ich wymagających w miejscu zamieszkania jest umożliwienie tym osobom dalszego (jak najdłuższego) funkcjonowania w swoim dotychczasowym środowisku mimo doświadczanych ograniczeń w samodzielnym zaspokajaniu podstawowych i niezbędnych potrzeb oraz barier w integracji ze środowiskiem. Poprzez odpowiednie wsparcie zapewniane osobie w formie usług opiekuńczych powyższe bariery powinny być niwelowane, przyczyniając się do zachowania poziomu życia lub jego podwyższania (mimo postępującego procesu starzenia). Świadczenie usług w sposób zorganizowany adekwatnie do rozpoznanych potrzeb powinno zawsze zakładać partycypację osoby starszej w wykonywaniu poszczególnych czynności wchodzących w zakres usług (charakter wspierająco – aktywizujący), ale nie wyręczający oraz ścisłą współpracę w realizacji usług z najbliższym otoczeniem osoby (zgodnie z zasadą pomocniczości).
- Efektem usług opiekuńczych o odpowiedniej jakości jest:
- podtrzymanie lub poprawa sprawności fizycznej osoby starszej, jej dobra kondycja psychiczna oraz integracja ze społecznością w stopniu adekwatnym do indywidualnych możliwości i potrzeb,
- utrzymanie stabilnego stanu zdrowia,
- uniknięcie powikłań związanych z hospitalizacją, długotrwałą lub przewlekłą chorobą,
- uniknięcie powikłań wynikających z długotrwałego unieruchomienia (odparzenia, odleżyny),
- kompensowanie ograniczonej zdolności do samodzielnego poruszania się przy pomocy osoby drugiej,
- poprawa samopoczucia,
- podtrzymanie lub zwiększenie samodzielności,
- podtrzymanie lub zwiększenie aktywności,
- zmniejszenie izolacji,
- poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Kategoria: Usługi opiekuńcze
- Odbiorcami usług są osoby, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób.
- Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej świadczenia w formie usług opiekuńczych przysługują osobom samotnym, wymagającym pomocy innych osób, których nie mogą otrzymać, mimo wykorzystania własnych uprawnień, zasobów i możliwości.
- Usługi opiekuńcze mogą być również przyznane osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina (wspólnie zamieszkująca lub mieszkająca oddzielnie), a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni lub zstępni nie mogą im takiego wsparcia zapewnić.
- Odbiorcami specjalistycznych usług opiekuńczych są osoby o szczególnych potrzebach, wynikających z rodzaju schorzenia i niepełnosprawności, z wyłączeniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z 22 września 2005 r., wykonywanie tych usług wymaga szczególnych kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób świadczących usługi.
- Odbiorcami specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi są osoby dorosłe wykazujące zaburzenia wymienione w art. 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (chore psychicznie, upośledzone umysłowo, wykazujące inne, poważne zakłócenia), które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych.
- W wyjątkowych przypadkach odbiorcami usług mogą być dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno – wychowawczych, jeśli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć świadczonych przez inne zobowiązane podmioty.
Więcej artykułów…
Podkategorie
Strona 1 z 2
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- nast.
- Zakończenie